Atelier - Alpinism de iarna începători 2016 - Asociaţia Montană Carpaţi

Atelier susţinut de Ciprian Lolu - salvator montan (Serviciul Salvamont Zărneşti) şi ghid montan

Data:
25-27 martie 2016

Loc de desfăşurare:
Zona Plaiul Foii (Piatra Craiului)

Zona Padina (Bucegi)

în funcție de starea zăpezii

Număr maxim de participanţi:
10 persoane

Cost:
Pentru membrii AMC taxa va fi comunicata in cadrul asociatiei.
Pentru cei care au participat ca voluntari la acţiuni organizate de AMC, costul este de 80 lei.
Pentru cei care nu sunt membri AMC sau nu au participat la acţiuni organizate de AMC, costul este de 150 lei.

Aceste sume se achită în contul asociaţiei NUMAI DUPĂ primirea acceptului organizatorilor:

Vă rugăm ca, după achitarea sumei, să trimiteţi o confirmare de plată la adresa andrei.stancu[AT]carpati[PUNCT]org

Program:

Vineri, 25 martie

• Întâlnire la ora 10:00 la cabana “Vlad” - zona Plaiul Foii sau Centrul Național Salvamont Padina
  • Prima zi de aplicaţii practice
  • Seara, la cabană, vom discuta aspecte teoretice specifice turelor tehnice de iarnă

Sâmbătă, 26 martie

• A doua zi de aplicaţii practice
  • Se va efectua o tură montană în funcţie de condiţiile meteo, cu exemplificarea în teren a tehnicilor şi aspectelor teoretice ale turelor de iarnă. Traseul urmează a fi stabilit de către instructor şi va fi comunicat participanţilor la curs.
  • Seara, la cabană, vor fi abordate din nou aspecte teoretice specifice turelor tehnice de iarnă, precum şi diferite aspecte care vor fi exemplificate în timpul turei practice.

Duminică, 27 martie

• A treia zi de aplicaţii practice
  • Retur

Aspectele teoretice abordate:

• înaintarea la piolet şi colţari (urcare, coborâre)
  • oprirea căderilor (cu piolet / fără piolet, cu colţari / fără colţari)
  • regruparea la piolet- manevre de coardă (noduri, rapel)
  • câteva noţiuni de nivologie, starea zăpezii

Echipament:

• de preferat: colţari, piolet, ham alpinism, casca, dispozitiv filare/ repel, carabă cu filet
  • bocanci (rezistenti la frig si zapada)
  • rucsac- parazăpezi
  • hartă (recomandat)
  • haine adecvate sezonului (suprapantaloni / pantaloni de schi / pantaloni groşi de fâş, geacă, polar / pulover, haine de schimb pentru cabană, 2 perechi de mănuşi, căciulă, cagulă / fular)
  • frontală
  • trusă medicală
  • termos

Sacul de dormit este opţional.

Atenţie! Se va sta mult afară. Pregătiţi-vă cu haine groase şi impermeabile!

Cazare:
Cabana “Vlad”, lângă Plaiul Foii: 25 lei/persoană (LOCURILE SUNT DEJA REZERVATE). Dacă doriţi să ajungeţi mai devreme (de joi seara), vă rugăm să menţionaţi acest lucru când vă înscrieţi.- La cabană nu se serveşte mâncare, pentru că nu există bucătar. Va trebui ca fiecare participant să îşi asigure mâncarea/băutura. Se poate prepara hrană caldă la aragaz.

sau

Centrul Național Salvamont Padina: 25 lei.persoană.

Posibilităţi de servit masa: Cabana Padina. La centrul Salvamont în această perioadă bucătăria este indisponibilă şi puteţi consuma în sala de mese mâncare adusă de acasă sau preparată afară la primusul personal. Aveţi în vedere pachete pregătite pentru prânzul luat în zona aplicaţiilor.

Costuri:
Asociaţia Montană Carpaţi asigură numai costul atelierului şi al materialelor de curs, urmând ca fiecare participant să îşi asigure pe cont propriu costurile pentru transport, cazare şi mâncare/băutură.

Atenţie!
Intenţia de participare este valabilă şi va fi luată in calcul numai după completarea acestui formular

Toate discuţiile si update-urile se vor posta pe site-ul carpati.org.
Poate participa orice persoană în vârstă de cel puţin 18 ani, care nu suferă de boli grave.

Participarea se face pe proprie răspundere şi este condiţionată şi de acceptul organizatorilor. Aceştia îşi rezervă dreptul de a refuza anumite persoane, în funcţie de activitatea acestora pe portalul carpati.org (şi nu numai) sau de comportamentul avut pe parcursul altor ture.

Toţi participanţii vor semna, înainte de începerea atelierului, o declaraţie de participare pe proprie răspundere.

Înscrierile se fac aici până vineri, 18 martie 2016, ora 22:00, iar participanţii vor fi selectaţi de către organizatori pe baza tuturor criteriilor menţionate mai sus.

Coordonator:
Andrei Stancu - andrei.st (id carpati.org)

Organizator:
Cristian Minculescu - gotiq (id carpati.org)

/stiri/atelier_catarare_2012.jpg

Asociaţia Montană Carpaţi