Atelier căţărare I (2016) - Asociaţia Montană Carpaţi

/stiri/header_ateliere.jpg

Atelier susţinut de:

Ciprian Lolu - salvator montan (Serviciul Salvamont Zărneşti), monitor de schi,  ghid montan și instructor în cadrul Școlii Naționale Salvamont.

Virgil Clim - salvator montan (Serviciul Salvamont Brașov) și instructor în cadrul Școlii Naționale Salvamont

Perioada: 24 - 26 iunie 2016

Loc de desfăşurare: zona Padina (Munţii Bucegi)

Număr maxim de participanţi: 20 persoane, se va lucra în grupe de câte 10 persoane cu cei doi instructori

Costuri:
Pentru membrii AMC taxa va fi comunicată în cadrul asociaţiei.
Pentru cei care au participat ca voluntari la acţiuni organizate de AMC în anii 2015 și 2016, costul este de 80 lei.
Pentru cei care nu sunt membri AMC sau care nu au participat ca voluntari la acţiuni organizate de AMC, costul este de 150 lei.

Aceste sume se achită în contul asociaţiei NUMAI DUPĂ primirea acceptului organizatorilor:

Vă rugăm ca, după achitarea sumei, să trimiteţi o confirmare de plată la adresa
andrei.stancu[AT]carpati[PUNCT]org

Aspectele teoretice şi practice abordate:

• Definirea şi diferenţierea termenilor de bază (căţărare, escaladă, alpinism)
  • Echipamentul specific, exemple şi diferenţe
  • Prezentarea nodurilor uzuale
  • Tehnica de rapel
  • Filarea partenerului în manşă

Program:

Vineri, 24 iunie

• Întâlnire ora 10:00 la sediul Salvamont Padina
  • Prezentare echipament si aplicaţii practice
  • Seara vom discuta aspecte teoretice specifice căţărării şi escaladei

Sâmbătă, 25 iunie

• A doua zi de aplicaţii practice
  • Seara vom discuta aspecte teoretice specifice căţărării şi escaladei

Duminică, 26 iunie

• Examinarea (teoretică şi practică) a cunoştinţelor acumulate în cadrul atelierului

Echipament:

• Cort, sac de dormit, izopren (dacă se dorește cazare la cort)
  • Frontală
  • Trusă medicală individuală
  • Adidaşi / bocanci
  • Pantaloni lungi, geacă impermeabilă
  • Haine de schimb

Cazare:
- Centrul Naţional Salvamont Padina: 25 lei/persoană

Posibilităţi de servit masa: Centrul Salvamont sau Cabana Padina. Să aveţi în vedere pachete pregătite pentru prânzul luat în zona aplicaţiilor.

Costuri:
Asociaţia Montană Carpaţi asigură numai costul instructorului şi al echipamentului tehnic, urmând ca fiecare participant să îşi asigure pe cont propriu costurile pentru transport, cazare (dacă este cazul) şi mâncare / băutură.

Atenţie!

Intenţia de participare este valabilă şi va fi luată in calcul numai după completarea acestui formular

Toate discuţiile si update-urile se vor posta pe site-ul carpati.org .

Poate participa orice persoană în vârstă de cel puţin 18 ani, care nu suferă de boli grave.

Participarea se face pe proprie răspundere şi este condiţionată şi de acceptul organizatorilor. Aceştia îşi rezervă dreptul de a refuza anumite persoane, în funcţie de activitatea acestora pe portalulcarpati.org sau de comportamentul avut pe parcursul altor ture.
Toţi participanţii vor semna, înainte de începerea atelierului, o declaraţie de participare pe proprie răspundere.

Înscrierile se fac până vineri, 17 iunie 2016, ora 22:00, iar participanţii vor fi selectaţi de către organizatori pe baza tuturor criteriilor menţionate mai sus.

Coordonator:
Andrei Stancu (profil carpati.org: andrei.st); e-mail: andrei.stancu[AT]carpati[PUNCT]org

Organizator:
Marius Florea (profil carpati.org: mariusfm)

Partener: