Atelier prim ajutor II (2012)

În zilele de 29-30 septembrie 2012, Asociaţia Montană Carpaţi a organizat, împreună cu Serviciul Public Judeţean Salvamont Sibiu, un atelier de prim ajutor pentru voluntarii şi susţinătorii AMC.

Atelierul a fost susţinut de către Adrian David, Directorul Serviciului, la Baza de salvare „Toma Boerescu” de la Lacul Bâlea.

Cursul s-a concentrat asupra acordării primului ajutor pe munte. Printre subiectele abordate s-au numărat:

- noţiuni de bază despre tehnicile de BLS (basic life support sau suport vital de bază);

- lanţul supravieţuirii (acces rapid, resuscitare precoce, BLS, defibrilare precoce, suport vital avansat precoce - AdLS);

- noţiuni despre traumă şi politraumă;

- stabilizarea şi transportarea pacientului;

- afecţiuni determinate de influenţa mediului înconjurător asupra organismului (viespi, vipere, temperatura - hipotermie/hipertermie).

Coordonator: Andrei-Marius Ştefan

Detalii:

Atelier de prim ajutor - Asociaţia Montană Carpaţi şi Salvamont Sibiu

Impresii ale participanţilor:

Atelier de prim ajutor pentru începători: câteva concluzii (Andreea Orosz)

Reportaj realizat de Andreea Orosz, difuzat la Radio France International:

Cum să acorzi primul ajutor pe munte?

Atelier prim ajutor II (2012)

Atelier căţărare (2013) - I