Atelier schi alpinism avansati

Atelier susţinut de Ciprian Lolu - monitor de schi, salvator montan (Serviciul Salvamont Zărneşti) și ghid montan.

Atelierul se va concentra asupra noţiunilor de schi alpinism la nivel avansat.

Perioada: 18-20.03.2016

Loc de desfășurare: Zona Padina (Munţii Bucegi)

Număr maxim de participanţi:  10 persoane

Condiţii de participare:

Vor avea întâietate participanții care au urmat cursurile atelierelor de schi de tură începători susţinute de către Ciprian Lolu în anii anteriori.

În cazul în care nu se ocupă cele 10 locuri, există posibilitatea de a accepta și persoane care dețin schiuri de tură și echipamentul cerut și care au mai efectuat ture pe cont propriu sau în cadru organizat (cursuri, ateliere, școli).

Cost:

Pentru membrii AMC taxa va fi comunicată în cadrul asociaţiei.

Pentru cei care au participat ca voluntari în 2015 la acţiuni organizate de AMC, costul este de 80 lei.

Pentru cei care nu sunt membri AMC sau nu au participat la acţiuni organizate de AMC, costul este de 150 lei.

Aceste sume se achită în contul asociaţiei NUMAI DUPĂ primirea acceptului organizatorilor:

Vă rugăm ca, după achitarea sumei, să trimiteţi o confirmare de plată la adresa

andrei.stancu[AT]carpati[PUNCT]org

Program :

Vineri, 18 martie

• Întâlnire la ora 09:00 în Bușteni, în faţa telecabinei

• Se va urma traseul spre VF. Omu, apoi coborâre spre Padina prin zona Valea Doamnei pe schiuri de tură

• Seara vom discuta aspecte teoretice specifice schi alpinismului

Sâmbătă, 19 martie

• A doua zi de aplicaţii practice: Urcare pe Valea Horoabelor până la Stâna de Piatra, apoi  circuitul  va urma  doar  zone  înguste  în care  se  vor  pune  în aplicare  virajul  prin  săritură, derapajul  lateral  controlat  și  asigurat  în coardă, urcare la  piolet și  colțari .

• Seara vom discuta aspecte teoretice specifice schi alpinismului

Duminică, 20 martie

• noțiuni  în  domeniul  căutării  în  avalanșă  și   tura de întoarcere  spre  Bușteni. În funcție de condițiile zăpezii se va coborî pe  Valea  Priponului  sau Valea  Morarului

Aspectele teoretice şi practice abordate:

Acest  atelier  este  primul  la  nivel  național  care  implică  noțiuni  tehnice superioare destinate  celor care  au  noțiunile de  bază  ale  schi-alpinismului  și a căror  provocare  este  în viitor  realizarea turelor  mult  mai delicate  și cu  dificultate  crescută  atât  în  țară cât și  în afara țării.

• mersul pe schiuri de tură;
  • traversarea unei pante;
  • virajul prin săritură;
  • amaraje;
  • derapajul lateral pe o pantă abruptă, asigurat în coardă;
  • mersul pe schiuri de tură legat în coardă;
  •  cristiane prin  "absorbție";
  • aspecte de nivologie (structuri ale zăpezii, forme de avalanşe, căutare în avalanşe);
  • amenajarea unui bivuac în zăpadă;
  • noțiuni  legate  de  măsuri  de siguranță și  de  salvare  din  crevașă/rimaye;
  • traversarea  "scocurilor " (văilor  înguste) asigurat  în  coardă;
  • tehnica  mersului  pe  colțari (pasul  Eckenstein);
  • alunecarea  necontrolată   și  oprirea  în traversee;

Noțiunile  legate de avalanșe și căutarea cu ajutorul dispozitivelor vor  fi  susținute  de  către  Gabriel  Motica, importator Pieps în România. Acesta va prezenta și ultimele noutăți marca Pieps folosite pentru parcurgerea turelor de iarnă în condiții de siguranță.

Echipament obligatoriu:

• Schiuri de tură;
  • Clăpari;
  • Piei de focă;
  • Beţe;
  • Cască:
  • Colțari;
  • Piolet;
  • Ham
  • Dispozitiv rapel/filare;
  • Trei carabiniere cu filet;
  • Doua anouri;
  • Rucsac de tură ce permite prinderea schiurilor;
  • Dispozitiv de căutare în avalanşă (DVA), sondă și lopată;
  • Ochelari de soare;

Atenţie!

Participanţii trebuie să dispună de echipament propriu.În cazul în care lipsesc anumite piese de echipamentul tehnic (casca, ham, coltari, piolet, carabiniere, dispozitiv filare, anouri), acestea pot fi închiriate de AMC.

Pentru inchirierea kit-ului DVA - Sonda - Lopata, dupa primirea acceptului, vom incerca sa gasim o posibilitate de inchiriere contra cost.

Echipament recomandat:

• coltari schiuri
  • GPS, harta
  • 20m semicoarda
  • crema protectie solara
  • aparat foto

Atenţie! Se va sta mult afară. Pregătiţi-vă cu haine groase şi/sau impermeabile!

Cazare:

- Centrul Naţional Salvamont Padina: 25 lei/persoană

Posibilităţi de servit masa: Cabana Padina. La centrul Salvamont în această perioadă bucătăria este indisponibilă şi puteţi consuma în sala de mese mâncare adusă de acasă sau preparată afară la primusul personal. Aveţi în vedere pachete pregătite pentru prânzul luat în zona aplicaţiilor.

Costuri:

Asociaţia Montană Carpaţi asigură numai costul atelierului şi al materialelor de curs, urmând ca fiecare participant să îşi asigure pe cont propriu costurile pentru transport, cazare şi mâncare/băutură.

Atenţie!

Intenţia de participare este valabilă şi va fi luată in calcul numai după completarea acestui formular:

Formular de înscriere

Toate discuţiile și update-urile se vor posta pe site-ul carpati.org.

Poate participa orice persoană în vârstă de cel puţin 18 ani, care nu suferă de boli grave.

Participarea se face pe proprie răspundere şi este condiţionată şi de acceptul organizatorilor. Aceştia îşi rezervă dreptul de a refuza anumite persoane, în funcţie de activitatea acestora pe portalul carpati.org (şi nu numai) sau de comportamentul avut pe parcursul altor ture.

Toţi participanţii vor semna, înainte de începerea atelierului, o declaraţie de participare pe proprie răspundere.

Înscrierile se fac până luni 14 martie, iar participanţii vor fi selectaţi de către organizatori pe baza tuturor criteriilor menţionate mai sus.

Coordonator:

Andrei Stancu - andrei.st