Tură pe vale alpină - tură AMC de iniţiere în alpinismul de iarna 2016

/stiri/header_ateliere.jpg
Tură susţinută  de Ciprian Lolu - monitor de schi, ghid montan şi salvator montan (Serviciul Salvamont Zărneşti).

Tura se va concentra pe fixarea aspectelor teoretice şi practice învățate în cadrul atelierelor de alpinism de iarna pentru începători, susţinute de către Ciprian Lolu precum şi pe învățarea noţiunilor specifice abordării unor văi alpine în condiţii de iarnă.

Perioada:

21-22 mai 2016

Loc de desfăşurare:
Munţii Bucegi - Valea Galbinele (Galbenele) fir secundar si principal, Valea Albă

Gradul de dificultate a traseului:

Traseu nemarcat de dificultate 1b

Condiţii de participare:

Vor avea întâietate participanții care au urmat cursurile atelierului de alpinism de iarna începători, susţinut de către Ciprian Lolu în perioada 25-27 martie 2016 sau în anii anteriori.
În cazul în care nu se ocupă cele 10 locuri, există posibilitatea de a accepta şi persoane care au efectuat ateliere susținute de către AMC, ture pe cont propriu sau în cadru organizat (cursuri, ateliere, şcoli)..

Număr de participanţi:
10 persoane

Cost:
Taxa de participare este de 80 RON/persoană
Aceste sume se achită în contul asociaţiei NUMAI DUPĂ primirea acceptului organizatorilor:
Vă rugăm ca, după achitarea sumei, să trimiteţi o confirmare de plată la adresa andrei.stancu[AT]carpati[PUNCT]org
Fiecare participant îşi va asigura costurile pentru transport, cazare şi mâncare.

Transport:
De preferat, mașinile personale pentru a avea flexibilitate, în caz de vreme nefavorabilă.

Echipament obligatoriu:

• colţari
  • piolet
  • cască
  • ham alpinism
  • 2 carabiniere (una cu filet)
  • una / doua bucle - dispozitiv de rapel / filare
  • geacă, pantaloni şi mănuşi rezistente la vânt și umezeală - căciulă (cagulă)
  • bocanci rezistenţi la apă
  • parazăpezi - rucsac de tură 20 – 30 l
  • ochelari de soare
  • lanternă frontală
  • trusă medicală

Atenţie!
Participanţii trebuie să dispună de echipament propriu.În cazul în care lipsesc anumite piese de echipamentul tehnic, acestea pot fi închiriate de AMC.

Program:
Sâmbătă, 21 mai 2016:
Întâlnire ora 10:00 în Buşteni, în faţa Caminului Alpin

Duminica 22 mai 2016 :

Întâlnire  ora 9:00 în Buşteni, în faţa Caminului Alpin

Cazare:

Fiecare participant isi va asigura cazarea la una din pensiunile din Busteni. Recomandări cazare:

• Casa Marion
  • Casa Magică
  • Casa Frida
  • Casa Anduţu

Alte detalii:
Recomand să aveţi la voi ceva de mâncare şi ceai cald în termos.
Toate update-urile se vor posta pe pagina turei de pe site-ul carpati.org. Toate discuţiile organizatorice se vor desfăşura prin e-mail.
Poate participa orice persoană în vârstă de cel puţin 18 ani care nu suferă de boli grave şi care este aptă medical pentru efort.
Participarea se face pe proprie răspundere şi este condiţionată de acceptul organizatorilor. Aceştia îşi rezervă dreptul de a refuza anumite persoane în funcţie de activitatea acestora pe portalul carpati.org (şi nu numai) sau de comportamentul avut pe parcursul altor ateliere sau ture.Toţi participanţii vor semna, înainte de începerea turei, o declaraţie de participare pe proprie răspundere.

Atenţie!
Intenţia de participare este valabilă şi va fi luată în calcul numai după completarea acestui formular:
Formular de înscriere
Înscrierile se fac până luni, 18 mai 2016, ora 13:00 , iar participanţii vor fi selectaţi de către organizatori pe baza tuturor criteriilor menţionate mai sus.

Coordonator:
Andrei Stancu (profil carpati.org : andrei.st )

Organizator:
Cristian Minculescu (profil carpati.org : gotiq)